V udržitelném slovníčku vysvětlujeme pojmy z oblasti udržitelnosti a propojujeme souvislosti napříč obory. Tak trochu encyklopedie, tak trochu inspirace, jakým směrem se ubírat. Tentokrát jako souhrn nejčastějších zkratek, které se v tématu udržitelnosti používají, a to včetně stručného vysvětlení.
CSRD – Nová směrnice o reportování udržitelnosti, kterou v červnu 2022 schválil Evropský parlament a Rada EU. Směrnice nabývá účinnosti roku 2024 a stanovuje evropské standardy pro nefinanční reporting ESG.
EFRAG – Evropská poradní skupina pro účetní výkaznictví, která stojí za aktuálními standardy nefinančního reportingu ESRS definované ve stávající směrnici NFRD. Agentura EFRAG se nyní podílí na tvorbě nové směrnice CSRD a standardů ESG.
ESG – Zkratka skládající se ze 3 slov – environmentální, sociální a governance (do češtiny přeloženo jako řízení firmy). Jedná se o oblasti, o kterých budou evropské firmy vést nefinanční reporting.
SDGs – Sustainable Development Goals neboli Cíle udržitelného rozvoje, 17 cílů definovaných v rámci OSN, kterých bychom měli dosáhnout do roku 2030. Tyto cíle slouží jako rámec pro udržitelné projekty a iniciativy například celým světem.
CO2 – Oxid uhličitý, tedy jeden z tzv. skleníkových plynů, který stojí za globálním oteplováním. Na tomto efektu se podílí i další plyny, pro jednodušší určení emisí jsou však přepočítávány na ekvivalent CO2.
LCA – Life cycle analýza neboli koncept posuzování životního cyklu výrobku. Nástroj, který analyzuje dopad výrobků a služeb na životní prostředí. Sleduje celý život produktu od získání surovin na jeho výrobu přes spotřebu produktu až po závěr životního cyklu ve formě vzniku odpadu.
CSR – Corporate Social Responsibility neboli Společenská odpovědnost firem. Dobrovolné aktivity, které měly ve svém původním záměru zmírňovat negativní dopady firem na společnost. CSR bylo však mnohdy zneužíváno ke greenwashingu, a proto je dnes tento koncept v kontextu klimatické krize považován za nedostačující. Nahrazuje jej koncept udržitelnosti s ním spojená legislativa povinného nefinančního reportingu ESG.
GRI – Global Reporting Initiative, nejrozšířenější standardy pro zpracování nefinančních reportů firem. GRI udává rámec, co a jak by měly firmy zveřejňovat, aby byly jejich reporty o udržitelnosti důvěryhodné a vzájemně porovnatelné.